Мульча – захист для ґрунту

 
01.09.2012

Скоротити кількість використовуваних добрив, засобів захисту рослин, зменшити витрату палива — актуальні для аграрія питання в умовах дорожчання ресурсів для вирощування сільгоспкультур. У той час як ціна на матеріально-технічні ресурси постійно зростає, рівень ґрунтової родючості продовжує знижуватися. Таким чином, собівартість отриманого урожаю збільшується. Як повернути родючому шару ґрунту колишній вміст гумусу без додаткових фінансових витрат? Практика землеробства показала, що на сьогодні єдине правильне рішення і для ґрунту, і для землероба — ґрунтозахисне землеробство.

Мульча... Її значущість для відновлення родючого шару ґрунту важко переоцінити, хоча дискусії довкола необхідності мульчуючого шару ведуться постійно. Фахівці «Агро-Союзу» з особистого досвіду знають, наскільки важливо формувати мульчуючий шар для підвищення врожайності.

Мульча — основа ґрунтозахисного землеробства

Одне з основних завдань агронома — захистити ґрунт і мінімізувати природні ризики при обробітку сільгоспкультур. 
Загальновідомо, що непокритий ґрунт під впливом вітру, дощів і сонця поступово втрачає своя родючість, руйнується його структура, утворюється ґрунтова кірка. Рослинні залишки, розкидані по полю, захистять ґрунт влітку від перегріву і висушення, а взимку — від переохолодження і вимерзання кореневої системи озимих культур.

Немало шкоди беззахисному ґрунту приносять і дощові краплі. З одного боку, вони ущільнюють ґрунт і порушують його інфільтрацію, з іншого боку, удар краплі чинить руйнівну дію на ґрунт і приводить до його ерозії. Дощова вода стікає з непокритих полів в низини разом з частинками ґрунту. Інколи ми можемо спостерігати ефект «рисових» полів, коли вода стоїть величезними калюжами і не вбирається в ґрунт.

Після висихання розбиті частинки ґрунту, або вже просто пил, здуваються вітром, який стрибкоподібно переміщає їх інколи на дуже великі відстані. Буває так, що навіть після дощу земля на глибині 5-7 см залишається сухою через порушену структуру ґрунту. Рослинні залишки, що покривають ґрунт, здатні зменшити забійну силу дощових крапель і захистити ґрунт від водної ерозії.

Мульча на поверхні ґрунту, подібно шерсті тварини, утримує нерухоме повітря, що обмежує швидкість обміну парами води між ґрунтом і повітрям. Вологість повітря під мульчуючим шаром залишається набагато вищою, ніж повітря над ним (звичайно, виключаючи дощ або підвищену вологість).

Накопичення і збереження вологи — важливе завдання для формування урожаю. З непокритого ґрунту волога випаровується швидко, тому управляти ґрунтовою вологою при традиційному землеробстві практично неможливо. А ось при ґрунтозахисному — цілком реально скоротити випар вологи через ґрунт і «пропустити» її через поверхню листа. Саме так фізично виглядає процес формування майбутнього урожаю. Кожна рослина використовує певна кількість вологи, щоб виробити одиницю продукції. Чим більше води використано, тим вище урожай. Тому наше завдання - перегнати вологу через рослину і не дати випаруватися через ґрунт. Мульча в цьому процесі — наш хороший помічник. Взагалі, для культур, що вирощуються на незрошуваних ґрунтах, наявність вологи стає критично важливою. Якщо восени залишити на полях покрив у вигляді пожнивних залишків і мульчі, то взимку він затримає сніг, не дасть випаруватися волозі навесні і захистить ґрунт від перегріву літом.

Накопичення вологи в умовах посушливого літа — це добре, скажете ви. Але як бути, коли приходить пора сіяти, а на полях, покритих мульчею, земля ще волога. Наш досвід роботи у різних агрокліматичних зонах показує, що в тих районах, де вологи дуже багато, сівалки можуть починати посів на полях, покритих мульчею, не чекаючи підсихання ґрунту. Наведемо приклад з Новосибірської області, де волога прохолодна весна і коротке жарке літо: навесні 2010 року в єдиному господарстві, що відсіялося на 100%, поля були покриті мульчею. Сівалки по мульчі могли сіяти, тоді як сусіди чекали подальшого підсихання ґрунту. Мульча не дала вологій землі налипнути на колеса.

І ще одна проблема, яка хвилює аграріїв, які застосовують ґрунтозахисне землеробство, — бур'яни. Мульча допомагає боротися з бур'янами. По-перше, під час обсіменіння бур'янів насіння падає не на ґрунт, а на мульчу, тобто сім'я «зависає», у нього немає контакту з ґрунтом, та й при проростанні у засміченої рослинності будуть проблеми — потрібно прорватися до сонця через щільний шар мульчі. Крім того, «свіже» насіння бур'янів знаходиться в стані глибокого спокою, а до проростання готові ті, що знаходяться на глибині 5-10 сантиметрів.

Якщо їх не «діставати» звідти, то не у всякого засміченого сімені вистачить енергії прорости через ґрунт і шар мульчі. Банк насіння бур'янів поступово зменшується, оскільки ми створюємо складніші умови для їх проростання. З часом це спричинить зменшення частоти і кількості використовуваних засобів захисту рослин в рази.

Піджививши культурні рослини і нагромаджуючи для них вологу в ґрунті, ми робимо культури здоровими, а значить, вони цілком здатні самі постояти за себе у вічній боротьбі з бур'янами. Таким чином, будь-який вклад у здоров'я культури — це вклад у боротьбу з бур'янами, оскільки найбільшим ворогом бур'янів на полі є сама культура, яка може здійснювати біологічний контроль над бур'янами.

З чого починається мульча

Мульча — це залишки основних і сидеральних культур, які утворюють захисний шар на поверхні поля. Сівозміна — відмінний помічник в боротьбі зі шкідниками, хворобами культурних рослин і бур'янами. Сівозміну підбирають, враховуючи безліч нюансів, починаючи від рівня зволоженості, засміченості ґрунту і об'єму майбутніх пожнивних залишків і закінчуючи ситуацією на ринку збуту. Але в той же час, чергування культур — це ще і чергування пожнивних залишків. Щоб отримати різні пожнивні залишки, важливо наповнити сівозміну різними культурами. Наприклад, якщо наповнити сівозміну однією кукурудзою, то на полі постійно накопичуватиметься величезний і дуже щільний шар, а це неправильно. Якщо наповнити сівозміну лише соєю, то ґрунт буде голим.

Відомо, що пожнивні залишки різних рослин розкладаються по-різному і протягом різного часу. Наприклад, розпад органічної маси кукурудзи триває близько трьох років. Зернових — півтора-два роки, соняшнику — розкладеться за рік. А органічна маса ріпаку і сої дуже легко руйнується, вже до весни практично нічого не залишається в полі. Ми повинні балансувати, врівноважувати і контролювати накопичення мульчі, добиваючись покриву, яким легко управляти.

Звичайно, використання мульчі не виключає використання добрив, але з часом внесення добрив можна скоротити, тобто зрештою здешевити процес виробництва, поліпшивши якість кінцевого продукту — зерна. Адже ми вносимо органіку, а не мінеральні штучно створені добрива.

Коренева система хрестоцвітих, таких як ріпак, гірчиця, здатна перетворювати важкодоступні фосфорні і калійні поєднання у легкодоступні для подальших культур. Після збирання врожаю ріпаку і гірчиці, рослинні залишки, що залишилися на полі, залишають ці речовини в ґрунті, але вже в прийнятній для інших рослин формі і на доступній глибині.

Крім того, у відкритому чорному ґрунті йде швидкий процес окислення органіки, її мінералізація. На відкритому ґрунті не живуть фітофаги, вони ховаються від висушуючого сонця на краю поля і в посадках і там же полюють. Мульча створює прийнятні умови для життя і розмноження комах-мисливців.

Щорічне чергування зернових і широколистяних культур руйнує цикл життєдіяльності шкідливих комах і захворювань, до яких схильні культури, що постійно вирощуються на одному і тому ж полі. Але, складаючи сівозміну, слід звертати увагу на взаємовплив рослин. Наприклад, пожнивні залишки кукурудзи алелопатично (пригнічуючи) впливають на сходи ячменю.

Кожного разу, «переміщуючи» рослини з одного поля на інше, ми змінюємо життєве середовище для шкідників, хвороб культурних рослин і бур'янів. Головне — включати в сівозміну не лише комерційні культури, але і культури, що підвищують родючість ґрунтів і ті, що сприяють поліпшенню їхньої структури без механічних обробок.

Техніка для управління пожнивними залишками

Пожнивні залишки — основа нульової технології обробки ґрунту — починаємо формувати у період прибирання. Існує три критерії контролю якості прибирання при ґрунтозахисній технології: висота зрізу культури (на рівні не нижче 10 — 20 см) з врахуванням культур, що зрізуються, і термінів посіву подальших, оптимальна величина подрібнення нетоварної долі урожаю (менше 5 см) і рівномірний розподіл залишків по полю. Дуже важливо, щоб покриття ґрунту подрібненими рослинними залишками було рівномірним  і якісним, інакше валки і купи заважатимуть сівалці при посіві. Якщо сошник не зможе здійснити посів у велику кількість мульчі, насіння «зависне» і на полі утворюються просіви. А там, де мульчі буде мало, — інтенсивно виростатимуть бур'яни. Після прибирання на полі повинен залишитися рівний щільний килим з рослинних залишків. Для цього комбайни оснащують подрібнювачами соломи, причому ширина розкидання соломи повинна збігатися з шириною жниварки. І краще, якщо жниварка буде такою, що обчісує.

Принцип дії такої жниварки полягає в обчісуванні колосів рослин на кореню гребінками, розташованими на обчісуючому барабані жниварки. У комбайн поступає лише зерно з невеликою домішкою соломи і дрібних залишків стебел, при цьому підвищується здатність комбайна відокремлювати зерно у порівнянні із зерном, зібраним звичайною жниваркою. Це означає, що його продуктивність збільшується на 25-50%. Комбайн, обладнаний обчісуючою жниваркою, окрім збільшення продуктивності, здатний працювати рано вранці і пізно увечері, оскільки волога жорстка солома залишається на полі, не потрапляючи до молотарки комбайна.

Обчісуюча жниварка дозволяє вирішувати відразу декількох проблем, що виникають при збиранні. Вона залишає на полі високу стерню, вирішуючи таким чином задачу рівномірного поширення рослинних залишків. Це ідеально підходить для сівалок прямого посіву. Рівномірна щільність рослинних залишків і навіть їхній колір впливають на швидкість прогрівання ґрунту весною і охолоджування осінню.

Пожнивні залишки, що вертикально стоять, захищають сходи від вітру і перепадів температур. У той же час висока стерня часто викликає подив і побоювання: як сіяти, наприклад, культиваторною лапою — заб'ється. За наявності у господарстві дискової сівалки жодних труднощів не виникає, але не у всіх вона є. Як правило, це ті господарства, які лише переходять на ґрунтозахисні технології, і після збирання врожаю проводять дискування. Звичайно, це далеко від прямого посіву у незайманий ґрунт — головного принципу ресурсозберігаючого землеробства, але це тимчасова міра, доки немає сівалки, здатної здолати таку проблему.

У цій статті ми поділилися з вами знаннями про один з необхідних елементів нульової технології — мульчу. Сподіваємося, що це допоможе вам зробити правильний вибір на користь ґрунтозахисного землеробства. Адже, як показала практика останніх десятиліть, досягти справжнього успіху (а не миттєвого прибутку) в сільському господарстві, зберегти і примножити родючість ґрунтів можливо лише у співпраці, а не у протиборстві з природою.